1874 - náznaky vzniku knihovny jsou spojeny s otevřením měšťanské školy (bývalá dívčí škola - dnešní gymnázium)
1899 - místní odbor "Národní jednoty pošumavské" dal podnět ke vzniku oficiální knihovny
1900 - z darů místních spolků a občanů se tvoří "fond" knihovny - půjčuje se v pronajaté místnosti Kleslova domku (bývalá chlapecká škola - dnešní ZŠ Resslova)
1901 - 28. září otevřena JIRÁSKOVA VEŘEJNÁ KNIHOVNA V HLINSKU se souhlasem samotného Aloise Jiráska (kopie dopisu k nahlédnutí v knihovně)
1903 - knihovna přemístěna do budovy dívčí školy (dnešní gymnázium)
1916 - knihovna získala větší prostory v nově postavené budově Občanské záložny, je zde zřízena i čítárna
1917 - otevřeno oddělení pro děti a mládež
1919 - knihovna dostává název JIRÁSKOVA MĚŠŤANSKÁ KNIHOVNA A VEŘEJNÁ ČÍTÁRNA V HLINSKU
1932 - 28. října předali zastupci Občanské záložny do správy obce novou budovu knihovny a čítárny (dnešní Městský úřad - budova C)
1958 - po delším "válečném" odmlčení je knihovna přemístěna do přízemí bývalé restaurace "Na zámečku" a předchozí název knihovny je změněn na OKRESNÍ LIDOVOU KNIHOVNU
1962 - po reorganizaci MĚSTSKÁ LIDOVÁ KNIHOVNA
1972 - knihovna získává titul VZORNÁ MĚSTSKÁ KNIHOVNA - plní funkci střediskové knihovny (zajišťuje provoz 14 venkovských knihoven)
1986 - otevřeno samostatné oddělení pro děti v Čelakovského ulici na Betlémě (dnešní detašovaná budova gymnázia - jazykové učebny)
2002 - rozšíření půjčovních prostor oddělení dospělých čtenářů a otevření nového oddělení pro děti v 1. patře budovy Městského úřadu, kde probíhá provoz do dnešní doby